sprawdź inne wpisy

Niektóre obrazy na tej stronie zostały wygenerowane przy użyciu narzędzia AI (DALL·E).

09 stycznia 2025

Rodzinne gry, które polecam. W co grać z 4 latkiem i się nie nudzić?

Szukasz fajnych pomysłów na spędzanie czasu z ciekawym świata kilkulatkiem, które angażują zarówno dziecko, jak i dorosłych? Gry planszowe to doskonały sposób na znakomitą zabawę, a jednocześnie rozwój wyobraźni, szybkiego i logicznego myślenia oraz cierpliwości. To również fantastyczna okazja, by oderwać się na jakiś czas od ekranów. Wybrałam trzy ciekawe gry, które doskonale sprawdzają się u nas i zawsze wywołują dużo wesołych sytuacji. Wspólne planszówki uczą nas, że nie zawsze się wygrywa, ale to wcale nie przeszkadza nam w zabawie!

 

Trzy planszówki, które wciągną całą rodzinę:

1. W Krainie Baśni"

Gra, w której każde z Was układa swoją własną, kolorową kołderkę na planszy z różnych kawałków tkanin (kartoników z wzorkami). Za odpowiednie i przemyślane ruchy i umiejętne rozmieszczenie tkanin oraz pilnowanie zasobów zdobywacie swe punkty. Czas rozgrywki to  30 - 60 minut

To pięknie ilustrowana gra, która przeniesie Was do świata bajek i magicznych przygód. Waszym zadaniem jest przechodzenie przez kolejne karty opowieści. Gracze szukają na swoich arkuszach, bogatych w różnorodne grafiki, przedmiotów z wylosowanych kart. Punkty zdobywa osoba, która odnajdzie je szybciej.

 

  • Bajkowy klimat, który zachwyci dzieci i dorosłych.

  • Proste zasady, które łatwo wytłumaczyć kilkulatkowi.

  • Uświadamia i zaskakuje tym, jak spostrzegawcze są nasze dzieci.

  • Grę można rozwinąć tworząc historie na podstawie bogato ilustrowanych arkuszy.

 

2. „Pędzące Żółwie"

Gra logiczna o większej dynamice niż poprzednia propozycja, jeśli będziecie grać na czas. Zabawa polega na układaniu kolorowych klocków w odpowiednie wzory na swoich planszach. Idealna dla osób lubiących zagadki logiczne oraz mających sentyment do kultowego Tetrisa.

To jedna z najlepszych gier dla dzieci, która jednocześnie wciąga dorosłych. Waszym celem jest doprowadzenie swojego żółwia do mety nim zrobią to inni gracze. Ale uwaga - nie wiecie, które żółwie są innych graczy, znacie tylko swojego! Żółwie mogą poruszać sie do przodu jak i cofać, a także wskakiwać sobie na plecy, by podróżować razem. Losowość kart ruchu sprawia, że rozgrywka jest dynamiczna i pełna śmiechu.

  • Krótkie, szybkie rundy (ok. 15-20 minut).

  • Uczy planowania i przewidywania ruchów.

  • Proste zasady, które dzieci opanują w kilka minut.

  • Gra potrafi zaskoczyć i wzbudza dużo emocji!

 

3. „Paszczaki"

 Bardzo wciągająca gra fabularna, dla osób lubiących ciekawe zagadki, escape roomy i dreszczyk emocji. Wcielacie się tutaj w rolę śledczych rozwiązujących złożone sprawy kryminalne. Szukacie ukrytych dowodów i analizujecie wskazówki, by odkryć prawdę. W mojej ocenie jest to gra dla osób, które dysponują kilkoma wolnymi wieczorami.

To niezwykle wciągająca gra logiczna, w której musicie układać wesołe stworki – Paszczaki – tak, aby zebrać ich na swojej kupce jak najwięcej. Zgarnąć cały rząd Paszczaków można jedynie wtedy, gdy na początku i na końcu rzędu znajduje się ten sam stworek. Gracze muszą więc uważnie analizować swoje ruchy. Choć zasady są proste, gra daje mnóstwo emocji i angażuje zarówno dzieci, jak i dorosłych.

  • Ćwiczy spostrzegawczość i logiczne myślenie. 

  • Dynamiczna i pełna niespodzianek - inni gracze, mogą pokrzyżować nasze plany.

  • Krótkie rundy, dzięki czemu dzieci nie tracą zainteresowania.

  • Zabawne ilustracje i sympatyczne postacie.

 

Te trzy gry to sprawdzone propozycje, które nie tylko bawią, ale również rozwijają umiejętności dzieci. A Wy jakie planszówki polecacie do wspólnej gry z maluchami? Podzielcie się swoimi typami!

 

Kilka wskazówek, by ułatwić sobie grę z dziećmi:

  • Stwórzcie odpowiednią atmosferęWygodne miejsce do gry, kolorowe poduszki i ciepłe światło.

  • .Pamiętajcie, że dzieci mają małe dłonie: Jeśli gracie w gry karciane, warto stworzyć im osłonięte miejsce, np. przy pomocy książki, aby mogły swobodnie rozłożyć swoje karty.

  • Zadbajcie o przekąski: Małe smakołyki umilą rozgrywkę.

  • Dostosujcie tempo gry: Młodsze dzieci mogą potrzebować więcej czasu na podjęcie decyzji. Na początku warto uzbroić się w cierpliwość, dzieci szybko się uczą!